"Co tu robić?" - CAiS ALGA w Mrzeżynie - dla poszukujących dzikich plaż - zapraszamy nad Bałtyk. Tanie wczasy rodzinne z wyżywieniem dla rodzin z dziećmi, dla Seniorów. Promocyjne oferty wypoczynku nad morzem na rok

CAiS "ALGA" w Mrzeżynie
Zapraszamy nad Morze Bałtyckie
Poszukujesz ciszy i spokoju? Masz dość zgiełku miasta i tłumów?
Lubisz aktywny wypoczynek? Rowerowe i pieszy wycieczki?
... nad Bałtykiem można wypocząć bez "parawanów" i tłumów na plaży...
Przejdź do treści

Menu główne:

ZWIEDZANIE
Na rowerze
Wielbiciele  aktywnego wypoczynku nie będą zawiedzeni. Zarówno Mrzeżyno jak i  okoliczne miejscowości oferują wiele ciekawych propozycji aktywnego  wypoczynku - zarówno w plenerze, jak i pod dachem.

W ostatnich latach położono duży nacisk na rozwój infrastruktury sportowo - rekreacyjnej.
Widoczne jest to przede wszystkim w rosnącej każdego roku liczbie kilometrów tras rowerowych.

--- Ścieżka rowerowa Mrzeżyno - Pogorzelica ---


Otwarty w 2012 szlak rowerowy jest nową inwestycją Powiatu Gryfice, przy udziale Gminy Rewal i Gminy Trzebiatów.
Szlak biegnie od mostu na rzece Redze -wzdłuż drogi chodnikiem (uwaga - w tej części jest to szlak pieszo rowerowy) z polbruku, na odcinku 3km. Jest to wygodny i bezpieczny sposób dojazdu lub dojścia z CAiS "ALGA"  do centrum miejscowości.
Kolejny etap, na początku którego znajduje się przystanek z ławkami, mapą oraz stojakami rowerowymi, prowadzi przez las, drogą piaskowo-żwirową (dość  dobrze utwardzona powierzchnia, niestety miejscami ulega uszkodzeniu  przez bezmyślnych użytkowników quadów i samochodów). Ten odcinek kończy  się również przystankiem.
Dalej trasa biegnie po drodze wojskowej z płyt betonowych i skręca ponownie w las. Koniec leśnej utwardzonej drogi rozpoczyna kolejny - ale to  już  sport dla wytrzymałych. Ostatni  odcinek trasy jest krytykowany przez wielu cyklistów, jednak warto choć  raz go pokonać ze względu na niesamowite widoki. Trasa prowadzi bowiem po drodze brukowanej, do tej pory uczęszczanej prawie wyłącznie przez wojsko. Otaczająca dziewicza przyroda wręcz zniewala swoim urokiem. Po drodze możemy zatrzymać się na tzw. punkcie widokowym, kolejnym przystanku z ławkami, który znajduje się na klifie ze wspaniałym widokiem na morze i pas plaży.
Udając  się na wycieczkę rowerową w stronę Pogorzelicy pamiętajmy, iż czeka nas  ekstremalna przeprawa po drodze brukowanej. Odradzamy wyjazdy rowerami o  słabej amortyzacji, z dziećmi w fotelikach czy przyczepkach. Można  zaryzykować wyjazd na punkt widokowy (tu odcinek do pokonania po bruku  nie jest zbyt długi).
Dostępna jest też mniej męcząca trasa - po szerokiej drodze przeciwpożarowej (od strony Mrzeżyna z drogi brukowanej skręcamy w lewo - skręt jest przed zjazdem na punkt widokowy). Nie unikniemy jednak częściowej przeprawy przez drogę z bruku.
Otwarcie trasy rowerowej prowadzącej przez  dawne tereny wojskowe to bardzo dobry początek - mamy nadzieję, iż uda  się zgromadzić środki na poprawę jakości ostatniego odcinka. Trzymajmy  więc kciuki i delektujmy się tym, co została do tej pory stworzone.
-- Trasa rowerowa Mrzeżyno - Kołobrzeg --
Inwestycje  drogowe w latach 2010 - 2012 pozwoliły na modernizację szlaków pieszo  rowerowych w miejscowościach Rogowo i Dźwirzyno. Dzięki temu możemy  teraz bezpiecznie i szybko przejechać z Mrzeżyna do Grzybowa. Trasa  prowadzi szlakiem równoległym do drogi - w części zabudowanej - szlak z  kostki polbrukowej, w części drogowej - droga asfaltowa. Dotychczasowym problemem był odcinek z Mrzeżyna do Rogowa jednak 2018 zakończono prace modernizacyjne i na trasie Mrzeżyno - Rogowo można komfortowo przejechać rowerem po ścieżce asfaltowej, wzdłuż drogi, oddzielonej od ruchu samochodowego barierkami.
Od Grzybowa ścieżka odbiega od głównej drogi, prowadząc wzdłuż promedany nadmorskiej.
W  samym Kołobrzegu również możemy się poruszać rowerem. Część tras to  wygodne, szerokie pasy chodnika wydzielone dla rowerzystów, część  biegnie wzdłuż drogi.

Trasa rowerowa Mrzeżyno - Kołobrzeg to część szlaku R10 - międzynarodowego szlaku dookoła Bałtyku sieci  EuroVelo.
Bardziej wytrwałym polecamy dalszą podróż rowerem wzdłuż szlaku R10 - kolejne miejscowości to Podczele, Ustronie Morskie.
-- Rowerem lokalnie - Trasa Roby - Gorzysław - Trzebiatów --
Dla  pragnących odprężenia proponujemy wycieczkę rowerową przez okoliczne  wioski. Ścieżką rowerową dojechać należy do mostu w  Mrzeżynie, dalej  prosto przez rondo (kierunek Kołobrzeg), kawałek po obwodnicy i skręcamy  w prawo - kierunek na miejscowość Roby.
Trasa  jest wyboista (ok. kilometra prowadzi po zniszczonych płytach i trochę  trzęsie), ale warto pokonać te kilkaset metrów, aby odetchnąć   powietrzem przesyconym zapachem zboża i traw i przenieść się z  nadmorskiego krajobrazu w iście sielska krainę. Pierwszą wioską są Roby -  droga prowadzi pomiędzy gospodarstwami, w części zniszczonymi, a w  części odbudowanymi przez nowych właścicieli. Coraz popularniejsze stają się tu gospodarstwa agroturystyczne. Po wyjeździe z Robów kierujemy się na
Gorzysław. Szlak  prowadzi wąską asfaltową droga lokalną - należy uważać na  samochody i ciągniki. Po drodze możemy podziwiać przepiękne widoki pól i  łąk. Jeżeli mamy ochotę na dłuższą przejażdżkę - po wyjeździe z  Gorzysławia należy skręcić w prawo i  drogą brukowana dojechać do  Nowielic. Z Nowielic do Trzebiatowa to już przysłowiowy "rzut beretem" -  odcinek możemy pokonać po chodniku wzdłuż drogi dla samochodów. Nie  polecamy powrotu drogę Trzebiatów - Mrzeżyno. Jest ona wąska, nie ma  odpowiedniego pobocza, a ma wiele zakrętów. Lepiej wrócić trasą  rowerową.
Oczywiście szlaków rowerowych jest więcej - my  przedstawiamy te podstawowe. Zainteresowanych dalszym "rowerowym  zwiedzaniem okolic" kierujemy na strony z informacjami o dostępnych  szlakach  w stronę wschodnią  (okolice Dźwirzyna i Kołobrzegu)  oraz bardziej   na zachód (Niechorze i Rewal).
CAiS "ALGA", 72-330 Mrzeżyno, ul. Wojska Polskiego 16,17
Zwierzaki - bez opłat
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego