O Mrzeżynie - CAiS ALGA w Mrzeżynie - dla poszukujących dzikich plaż - zapraszamy nad Bałtyk. Tanie wczasy rodzinne z wyżywieniem dla rodzin z dziećmi, dla Seniorów. Promocyjne oferty wypoczynku nad morzem na rok

CAiS "ALGA" w Mrzeżynie
Zapraszamy nad Morze Bałtyckie
Poszukujesz ciszy i spokoju? Masz dość zgiełku miasta i tłumów?
Lubisz aktywny wypoczynek? Rowerowe i pieszy wycieczki?
... nad Bałtykiem można wypocząć bez "parawanów" i tłumów na plaży...
Przejdź do treści

Menu główne:

ZWIEDZANIE
 Mrzeżyno to miejscowość letniskowa położona przy ujściu Regi do Morza Bałtyckiego. Zamieszkuje w nim 1600 stałych mieszkańców. Mrzeżyno posiada ok. 6800 miejsc noclegowych w ponad 40 ośrodkach wypoczynkowych różnego typu. Współczesna nazwa została ustalona po wojnie. Na wcześniejszych mapach spotkać można nazwę Ost Deep lub Treptower Deep. Zanim w połowie XV wieku założono Mrzeżyno, Trzebiatów korzystał z portu Regoujście, położonego nieco na wschód od dzisiejszego portu. W 1456 r. Regoujście zostało z powodu sztormów i niekorzystnych wiatrów zapiaszczone. Inna wersja upadku portu mówi o niechlubnej roli kołobrzeżan, którzy topiąc statki z kamieniami, zablokowali i zniszczyli konkurenta. Wkrótce jednak mieszkańcy Trzebiatowa przekopali dla Regi nowe łożysko o długości 1,5 km. Przekop był, jak na tamte czasy, dużym osiągnięciem technicznym. Od tego czasu do nowej osady zaczęli przybywać nowi mieszkańcy. W 1538 r. Mrzeżyno zamieszkiwało już 19, a w 1587 r. 24 rodziny. Według zapisów trzebiatowskiego magistratu w XVI wieku kupcy pływali stąd do Lubeki, Stralsundu, Gdańska, na Bornholm, do Kopenhagi i Bergen, bowiem już od 1365 Trzebiatów wchodził w skład Hanzy. Nie tylko handel Trzebiatowa, lecz także i Gryfic odbywał się drogą morską przez port w Mrzeżynie.
Współczesne Mrzeżyno to kilkadziesiąt ośrodków wypoczynkowych, kolonijnych, pól namiotowych usytuowanych w pasie nadmorskiego lasu. Czysta, szeroka plaża, możliwość kąpieli morskich (I klasa czystości wody) i słonecznych, specyficzny mikroklimat zalecany w leczeniu alergii i chorób górnych dróg oddechowych to idealne warunki do wypoczynku. Mrzeżyńskie plaże, jako jedne z nielicznych posiadają wyróżnienie w postaci Błękitnej flagi. Błękitna flaga to ekskluzywny, międzynarodowy znak jakości kąpieliska. Mrzeżyno, jako pierwsza miejscowość (kąpielisko) w województwie zachodniopomorskim, druga w Polsce zapoczątkowała nową historię kąpielisk w ramach programu polegającego na promocji wdrażania zasad ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w nawodnych obiektach turystycznych, kąpieliskach i przystaniach poprzez nadawanie ekologicznych znaków jakości - Błękitnej Flagi. Znak ten jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.
Mrzeżyno leży na szlaku turystycznym Kołobrzeg - Dźwirzyno - Rogowo - Trzebiatów - Gryfice - Pogorzelica - Niechorze - Rewal - Dziwnów - Międzyzdroje. Dzięki takiemu usytuowaniu jest to doskonała baza dla wycieczek szkolnych, obozów dla dzieci i młodzieży, jak również dla turystów indywidualnych ceniących sobie czynny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem.
        Znakiem charakterystycznym Mrzeżyna jest rzeka Rega, która od lat przyciąga amatorów wędkarstwa jak i miłośników sportów wodnych. Na Redze organizowane są spływy kajakowe, a w porcie u ujścia Regi do Bałtyku zlokalizowane są przystanie kajakowe, z możliwością wynajęcia sprzętu.
Port to również miejsce idealne dla zagospodarowania wolego czasu. Turyści znajdą tu smażalnie ryb, gdzie mogą miło spędzić popołudnie. Dla wielbicieli podróży morskich kursuje statek rejsowy, wypływający na krótkie rejsy spacerowe po Bałtyku.
W okresie sezonu otwierane są liczne smażalnie, jadłodalnie i inne punkty gastronomiczne. Przy porcie w sezonie letnim funkcjonuje Kino, które organizuje często seanse, nawet po godzinie 22 dla turystów, którzy nie lubią tracić promieni słonecznych na rzecz kina. Mrzeżyno odwiedza również małe Wesołe Miasteczko. Główną atrakcją lata jest coroczny wędrowny Festiwal Indii, który trwa 3 dni. Zlokalizowany jest w Porcie, co tworzy specyficzną atmosferę. Podczas Festiwalu można zapoznać się z kulturą Indii, zakupić ubrania, biżuterię, książki i inne artykuły, posmakować potraw kuchni wegetariańskiej, a nawet przyozdobić twarz makijażem hinduskim (kolorowe kwiatki wokół oczu). Wieczorem organizowane są koncerty, zarówno z tradycyjną muzyką indyjską, jak również z muzyką nowoczesną stylu czerpiącego z muzyki indyjskiej. Atrakcję stanowi również możliwość wykupienia jazdy konnej (przy drodze z płyt betonowych). 
W Mrzeżynie jest też poczta, dwa bankomaty, posterunek policji (sezonowy), przychodnia, apteka, punkt informacji turystycznej.
Mrzeżyno ma również zabytki. Należą do nich: neoromański kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, wybudowany w 1912 roku (ozdobą kościoła są mozaiki z tłuczonego szkła o tematyce związanej z morzem oraz patronami kościoła) na ul. Nadmorskiej oraz chata rybacka z XIX wieku, wpisana do rejestru zabytków na ul. Zabytkowej.
Od roku 2002 otwarty został szlaban wojskowy na rzece Redze. Dało to możliwość rozbudowy bazy noclegowej o nowe tereny, bardzo atrakcyjne ze względu na swoje walory przyrodnicze. Właśnie na tym terenie zlokalizowane jest Centrum Agroturystyki i Sportu "ALGA".
CAiS "ALGA", 72-330 Mrzeżyno, ul. Wojska Polskiego 16,17
Zwierzaki - bez opłat
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego